Gardnerella vaginalis nedir?

Gardnerella Vaginalis Gardnerella vaginalis vajina içerisinde oksijensiz ortamda üreyen bir tür mikroorganizma olup kadınlarda kötü kokulu vajinal akıntı sebebidir.

Bakteriyel vajinoz, bakteriyel vaginosis, hemofilus vajinalis, non spesifik vajinit, garnerella vajiniti diğer isimleridir.

Vajinit ile vaginitis eş anlamlı olup vajinada enfeksiyon anlamına gelmektedir.

Bakteriyel vajinoz ne tür şikayetler yapar?
Hastaların vajinal salgıları, kirli beyaz görünümünde ve bozulmuş balık kokusu gibi pis kokulu ise gardnerella vaginalis düşünülebilir. Bunun kesin tanısı için vajinal örnekleme (kültür testi), direkt mikroskop altında inceleme (fresh preperat), boyalı mikroskobi, KOH deneyi (Whiff testi) ve vajinal pH değerlendirmesi yapılabilir.

Bazen de kadın doğum uzmanı tarafından yapılan jinekolojik muayene sırasında akıntının görünümünden direkt tanısı konulabilir.

Enfeksiyon sık sık alkali sabunlar ile genital bölge yıkandıktan sonra artan bir "balık" kokusu olan bir gri veya sarı akıntı üretir.

Gardnerella vaginalis cinsel olarak aktif hastalarda bakteriyel vajinitin en sık nedenidir. Hastalık kötü kokulu akıntı şikayetleri ile gelen hastada muayenede homojen, gri-beyaz salgıların izlenmesi sonucunda tespit edilmektedir.

Bakteriyel vaginosis nedenleri
Bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ancak bakire kızlarda da bakteriyel vaginosis olabilmektedir.

Bakteriyel vaginosisde vajina içinde yaşayan yararlı bakteriler azalmış ve pek çok mikrop üremiştir. Bu şekilde “vajen florası” da bozulmuştur. Bu duruma vajinit (vaginitis) tablosu adı verilir.

Gardnerella Vaginalis belirtileri
Enfeksiyon belirtileri arasında tipik bir "küf" ya da "balık" kokusu ile ilişkili bir vaginal akıntı vardır. Bu koku özellikle adet dönemlerinde ve ilişki sırasında artmaktadır. Kişi sürekli bu akıntı ile iç içe olduğu için bu kokuyu hissedemeyebilir, ancak çoğu kez çevresi tarafından fark edilmektedir.

Akıntı miktarı değişkendir. Bu akıntıya bağlı olarak vulvar ya da vajinal tahriş, kaşıntı, yanma de olabilir. İlişki sırasında da yanma hissedilebilinir.

Nasıl teşhis edilir?
Whiff testi, vajinadan alınan sıvıya potasyum ilave edilmesi sonrasında kötü kokunun duyulması ile pozitif olur. Whiff testi pozitif ise bu bakteriyel vaginosis lehinedir.

Mikroskobik incelemede beyaz kan hücreleri ve karakteristik "ipucu hücreleri" (clue cell) gözlenir. Vajina PH’ı yükselmiş, 4.5 ‘un üzerine çıkmıştır.

Gardnerella Vaginalis Tedavisi
Gardnerella vaginalis için tercih edilen tedavi 7 gün boyunca ağızdan alınan (oral) metronidazol, Klindamisin veya ornidazol antibiyotik tedavisidir. Bazen bu ağızdan ilaç tedavisine vajina içine (lokal) jel veya fitil ilavesi de yapılabilir.

Enfeksiyonun tekrarlamasını engellemek için cinsel partnerlerin de aynı anda tedavi edilmesi önerilmektedir.

Erken hamilelik ve emzirme sırasında bu tür ağızdan alınan ilaçlar verilemez. Onun yerine vajina içine fitil veya kremler uygulanabilir. Bu tür lokal tedaviler kana geçmediği için bebeği veya sütü etkilememektedir.

Vajina içine duş, ancak geçici kötü kokulu sekresyonu (salgıları) bir süreliğine ortadan kaldırır, enfeksiyonu tedavi etmez.

Bakteriyel vajinosis kadınlarda tedavi edilmediği takdirde rahim, tüp ve yumurtalık iltihaplanmalarına (PID) ve kısırlığa neden olabilir. Gebelik sırasında geçirilirse de erken doğum sebebi olabilir. Doğum sonrası dönemde ise “lohusalık ateşi” adı verilen ateşli bir hastalığa yol açabilir.