HPV Aşıları (Gardasil ve Cervarix)

HPV Aşıları Kadınlarda rahim ağzı, erkeklerde penis kanserine, anüs (makat) kanserine, yeni doğan bebeklerde üst solunum yolları kanserine neden olabilen HPV (Human Papilloma Virüsü) özellikle rahim ağzı kanseri tanısı konan kadınların çok önemli bir kısmında bulunmaktadır.

Rahim ağzı kanserleri “serviks kanseri” veya “servikal kanser” olarak da bilinmektedir.

HPV enfeksiyonları aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde genital siğillere, kadınlarda vajina ve vulva (dış genitalya) kanserlerine de neden olmaktadır.

Türkiye’de HPV enfeksiyonları
Dünyada kadınlarda en çok görülen genital kanserlerden biri rahim ağzı kanseridir. Türkiye’de de son dönemlerde artan HPV virisünden dolayı rahim ağzı görülme sıklığı da oldukça artmıştır. Ancak bu konuda kesin istatistikî bilgilere sahip değiliz.

Kadınlarda rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) riskleri nedir?
Rahim ağzı kanseri risk faktörleri aşağıdaki gibi listelenebilir.
• HPV virüsü taşımak (en önemli risk faktörü),
• Birden fazla kişiyle cinsel ilişkide bulunmak,
• Sigara içmek
• Erken yaşta cinsel ilişkiye başlamak,
• Daha önce bulaşıcı cinsel hastalıklar geçirmiş olmak

Genital bölgede ve mukozalarda infeksiyon yapan ve siğil şeklinde kitlelerin, papiller yapıların oluşumuna neden olan HPV virüsünün 100’den çok tipi vardır. Bu tiplerin hepsi kansorejen değildir.

Kadınların bazıları virüsü bağışıklık sistemleriyle yenebilmektedirler. Yaklaşık 100’den fazla tipi bulunan HPV virüsünün özellikle bazı türleri kanser gelişimi için risklidir.

Smear testi ile HPV virüsü erken tespit edilirse tedavisi oldukça kolaydır. Kadın doğum uzmanları tarafından yapılan jinekolojik muayeneler sırasında yapılan smear testinin amacı rahim ağzı kanserleri ile kanser öncüsü durumların tanınmasını sağlamaktır.

HPV aşısı, rahim ağzı kanseri aşısı nedir? Kime ve nasıl uygulanır?
Human Papilloma Virüs (HPV) türüne karşı aşı çalışmaları 1990'larda başladı ve 2007 yılı başı itibariyle ABD de ve ülkemizde de satışa sunuldu. Değişik aşı türleri vardır ve bunların bir kısmı halen geliştirme aşamasındadır. Piyasaya şu anda satışa sunulan aşı (Gardasil) 4 tipe karşı koruyucu amaçlı bir preparattır. Diğer aşı (Cervarix) ise 2 tipe karşı koruma sağlamaktadır.

HPV Aşısı İdeal Aşılama Dönemi
Türkiye’de aşının özellikle 14-15 yaşından itibaren kız çocuklarına 3 doz olacak şekilde yapılması planlanmaktadır. Bu aşılama ile ömür boyu % 90 oranında koruyuculuk sağlaması hedeflenmektedir. İdeal yapılma dönemi 9-26 yaş arası ve bakirelerde olup, en geç 45 yaşında kadar yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

HPV Aşısı Etkileri
Bu aşılarla rahim ağzı kanserine yakalanma oranlarında önemli ölçüde azalma öngörülmektedir.

HPV aşısı (rahim ağzı kanseri aşısı) olan Gardasil toplam 4 tip HPV ye etkili (Tip 16,18,6,11) olmasına rağmen, özellikle rahim ağzı kanserlerinin % 50 nedeni olan HPV tip 16’a karşı önemli bir koruma ve rahim ağzı kanseriyle savaşta büyük bir ilerleme sağlamaktadır.

Gardasil koldan kas içine üç doz halinde yapılır: 2. doz ilk dozdan 2 ay sonra, 3. doz ise 2. dozdan 4 ay sonrasında. Yapılması son derece kolaydır.

Diğer aşı: Cervarix (Bivalan aşı)
Quadrivalan (Tip 16,18,6,11 benzeri) aşı yanında (Gardasil), Bivalan (Tip 16,18) aşılar (Cervarix) ülkemizde de kullanıma girmiştir.

Bu iki aşı ile ilgili çalışmalardaki ortak sonuçları;
• Dirençli HPV enfeksiyonu ve HPV enfeksiyonları ile ilişkili klinik hastalığın azaltılmasında etkili oldukları,
• HPV aşılarının kişiler tarafından kolay tolere edilebildiği,
• Yüksek oranda bağışıklanmanın sağlanabildiği,
• Bivalan aşı ile oluşan Tip 18’e karşı oluşan antikor titresinin daha uzun süreli olduğudur.
• Cervarix genital siğillere karşı KORUMA SAĞLAMAZ, yalnızca rahim ağzı kanserlerine karşı etkilidir. Gardasil ise hem rahim ağzı hem de genital siğillere karşı etkili olan tek aşıdır.

Cervarix hakkında
"Cervarix" bivalan bir aşıdır ve HPV tip 16 ile 18’e benzer partikülleri içerir ve özellikle servikal kanser ve prekanserleri önlemeye yöneliktir. Oluşan antikor tiresi uzun süre yüksek seviyelerde kalıcıdır. Aşının uzun süre kalıcı olabilmesi için bir kez yapıldıktan 1 ve 6 ay sonra tekrarlanması gereklidir. Bivalan aşıların serviks kanserlerinin %70 ile % 95‘ini engelleyebileceği düşünülmektedir. Sadece iki tipe (Tip 16,18) etkili bu aşının da Türkiye’de de satışı vardır. Cervarix toplumun %2-3’ünde görülen genital siğillere karşı koruma sağlamaz.

Ülkemizde şu anda "Cervarix" ve "Gardasil" isimli aşılar doktor önerisi ve kontrolu ile satılaşa sunulmuştur.