Kızlık zarı muayenesi nasıl olur?

Kızlık Zarı Muayenesi Kızlık zarının bozulup bozulmadığı ancak “kızlık zarı muayenesi” ile anlaşılır. Muayene son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Doktorunuz gazlı bez ile büyük dudakları ayırarak kızlık zarını gözler. Anatomik bütünlüğünün bozulması kişinin artık bakire olmadığı anlamına gelir.Kızlık zarı nerededir?
Kızlık zarı vajina girişinde 2-3 cm içeride yer alan 1-1.5 mm kalınlığında ince bir zardır.

Kızlık zarı yırtılması genelde vajina içerisine yabancı bir cismin girmesi, travma veya en sık olarak da cinsel ilişki sırasında gerçekleşmektedir.

Kızlığımı kendi başıma kontrol edebilir miyim?
Hayır. Kendi kendine kızlık muayenesi olmaz. Ayna ile himeni görebilirsiniz ancak bunu yorumlamak deneyim gerektirir. Bazı durumlarda kadın doğum uzmanı (jinekolog) bile buna karar veremeyebilir ve “kolposkopik inceleme” ye gereksinim duyabilir. Özellikle doğal çentik bulunan hymen varlığında karar vermek güç olabilir.

Kızlık zarında çentik ne demektir?
Bazen bir ilişki olmasa da kızlık zarının serbest kenarı düz olmaz ve çentikler bulunur. Kadınların yaklaşık %20'sinde bu tür çentikler bulunur. Bu çentikler zorlanma veya doğuştan gelir. Çentiklerin olması durumunda da bekaret devam eder; yani bu çentikler kişinin bakire olmadığını göstermez.

Esnek zar nedir?
Kızlık zarının (Hymen) yapısına bağlı olarak ilk ilişkide yırtılma olmayabilir. Bu tür kızlık zarı esnektir ve penisin birçok defa girişine izin verir. Bu tür zarlara “duhule (girişe) müsait” ya da “ilişkiye müsait” zar adı verilir. Halk arasında ise “elastik zar” olarak adlandırılır. Kadınların %26-41'inde zar duhüle müsaittir ve ilk ilişkide kanama olmaz.

Kızlık zarının bozulması ağrıya neden olur mu?
Genelde ağrı olmaz. Ancak bazı durumlarda ilk cinsel birleşme esnasında kadının kendisini kasması sonucunda ciddi ağrılar ve normalin üzerinde kanamalar yaşanabilir. Burada erkek eş de anlayışlı ve duyarlı olmalıdır.

Kızlık zarı (hymen) kanamanın miktarı ne kadardır?
Kızlık zarı yırtılmalarında kanamalar çeşitli olmakla birlikte genelde kısa sürer ve kendiliğinden geçer. Bazen kanama az az birkaç hafta süresince devam edebilir.

Çok nadir de olsa damarlı bir alanın yırtılması sonucunda kanama beklenenin üstünde olur. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale ile dikiş atılması gerekebilir.

İlişki sırasında vajina yırtılır mı?
Bazen cinsel ilişki sırasında vajina girişinde ve vajina içinde yırtıklar olabilir, şiddetli ve kontrol edilemeyen kanama görülebilir. Buna “coit yırtığı” (ilişki yırtığı) adı verilir. Bu durumlarda acilen cerrahi müdahale ile dikiş atılması gerekir.

Kızlık zarı ilk bozulduğunda mutlaka kanama olur mu?
Hayır. Bazı durumlarda kızlık zarında yırtılma meydana gelmesine rağmen kanama olmaz.

Kanama olması kızlık zarının bozulduğunu mu gösterir?
Hayır. Vajinadaki her kanama kızlık zarının yırtıldığına işaret değildir. Ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir.

Yüzeyel ilişki sırasında (sürtünme ile) kanama oluşabilir. Bu kanamanın kızlık zarından mı yoksa vajina girişindeki tahrişe mi bağlı olup olmadığını kontrol etmek için bir kadın doğum uzmanı tarafından “kızlık zarı muayenesi” şarttır. Kızlığa zarar gelip gelmediği başka şekilde söylenemez.

Kızlık zarı ilişki dışında başka bir yolla bozulabilir mi?
Kızlık zarı genelde vajina içine giren ve genişliği hymen ortasındaki halkadan daha büyük olan cisimler ile bozulur. Ancak bazen ata ya da bisiklete binme, bacakları çok açmayı gerektiren bale gibi aktiviteler ya da kaza ve travma sonrasında da bozulabilir / zedelenebilir.

Mastürbasyon kızlık zarına zarar verir mi?
Eğer masturbasyon sırasında vajina içine parmak veya yabancı bir cisim sokulmadıkça kızlık bozulmayacaktır.

Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?
Zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz.

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılabilir mi?
Hayır. Eğer aradan 7-8 günden fazla zaman geçmişse anlaşılamaz.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir mi?
Evet. Kızlık zarı gebeliğe karşı koruma sağlamaz. Kızlık zarı sağlamken (elastik ya da dışarı boşalma) spermler içeri girebilir ve dış gebelik de dahil olmak üzere hamilelik oluşabilir.

Kızlık zarı bozulmadan muayene ya da kürtaj yapılabilir mi?
Evet. Zar yapısı uygun olan kişilerde hymen yapısına zarar vermeden spekulm muayenesi hatta kürtaj dahi yapılabilir. Vajinal akıntı sorunu olan hemen hemen tüm bakire genç kızlarda ve kız çocuklarında vajinal kültür alınabilir. Hatta bakirelere smear testi dahi yapılabilinir.