KADIN DOĞUM HEKİMLİĞİ ve VAJİNİSMUS

Vajinismus Kadın doğum doktorlarının pek çok değişik alanları vardır: infertilite (kısırlık), jinekolojik onkoloji (kadın kanserleri), perinatoloji (gebelik izlemleri), menopoz, seksoloji (cinsel sorun tedavileri) gibi.

Kadın doğum doktorları yani jinekologlar pek çoğu belli konularda spesifik çalışmaya başlamış ve kemdi alanlarında daha fazla uzmanlaşma yoluna gitmişlerdir.

Kadın Doğum Doktoru ve Vajinismus Tedavileri
Kadınlarda görülen cinsel sorunların başında vajinismus sorunu gelmektedir. Daha doğrusu vajinismus, kadınların kadın doğum hekimine en fazla gitmelerine neden olan cinsel sorundur.

Vajinismus hastalığı nedir?
Vajinismus cinsel ilişki sırasında vajinanın 1/3 alt kaslarının kasılması neticesinde birleşmenin gerçekleşememesi durumudur.

Vajinismus problemi yaşayan pek çok çift jinekolog hekimlere öncelikle çocuk sahibi olmak ve bu tür cinsel sorunlarının üstesinden gelmek amacıyla başvurmaktadır. Çünkü vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin pek çoğu aylar, hatta yıllarca cinsel ilişki yaşayamamalarına rağmen tedavilerini ertelemekte veya reddetmektedirler. “Nasıl olsa bir gün yaparız, böyle bir problem olsa da biz birbirimizi seviyoruz” veya “başkası bize nasıl yardımcı olabilecek ki..” gibi olumsuz düşünceler vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin kadın doğum doktoruna gitmelerine engel olmaktadır.

Vajinismus veya diğer cinsel sorunları yaşayan kadınların ilk gitmeleri gereken kişi bir kadın doğum doktoru veya jinekolog hekim olmalıdır. Çünkü vajinismus sorunu psikolojik bir takım nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi tamamen organik (yani fiziksel) sebeplere de bağlı oluşabilir. Öncelikle böyle bir organik sorunun olup olmadığı basit bir jinekolojik muayene sonrasında saptanmalı ve tedaviye ona göre başlanmalıdır.

Vajinismus doktor
Vajinismus ile ilgili spesifik çalışan hekimlere vajinismus terapist veya halk arasındaki tabiri ile vajinismus doktoru olarak bilinir. Ülkemizde cinsel terapi uzmanlığı veya seksoloji gibi alt bölümler olmadığı için bu alanlarda kendilerini yetiştiren genellikle jinekolog doktor, psikiyatr, pratisyen hekimler ve diğer ruh sağlığı ile ilgili profesyonelleri yer almaktadır.

Burada unutulmaması gereken nokta her jinekolog doktorun veya her psikiyatri uzmanının cinsel sorunlar konularında donanımlı olamayacağıdır. Bu nedenle cinsel sorun yaşayanların iyi bir araştırma yaptıktan sonra kendisi için en uygun uzmanı bulmalarını önermekteyiz.

Diğer taraftan vajinismus doktoru güleryüzlü, anlayışlı, güven verici ve sabırlı olmalıdır. Çünkü bu sorun çok büyük bir olasılıkla psikolojik bir alt yapısı vardır ve bu yüzden doktorun yaklaşımı çok önemlidir.

Vajinismus Merkezi Olarak 2003’den beri yanınızdayız…
Vajinismus Tedavi Merkezi olarak 2003 yılından bu yana hizmet veren kliniğimizde kadın doğum ile ilgili diğer alanlarda da çalışmalarımız bulunmaktadır. Tüp bebek, aşılama tedavileri, dört boyutlu ultrasonla gebelik izlemleri, jinekolojik muayeneler, menopoz tedavileri ilgi alanımızdaki diğer konulardır.